Back
Tři fáze emočního oddělení narcisisty
4 Jul 2023
author
Miroslav Sázovský

Tři fáze emočního oddělení narcisisty

Existují tři fáze, kterými narcista prochází při emočním oddělování od partnera.


Fáze 1: Nedotýkají se tě

Narcista přestává vyjadřovat svou náklonnost a lásku fyzickým dotykem. Například se nedotkne tvé ruky v autě, když sedíte vedle sebe, nedrží tě za ruku při vystupování z auta nebo ti už neposkytuje náhodné objetí. Cítíš, že i když je fyzicky přítomen, je emocionálně nedostupný.


Fáze 2: Nechtějí komunikovat

Narcista odmítá komunikaci. I když ty chceš mluvit, spojit se s ním nebo vyjasnit situaci, on tvrdí, že si to jen vymýšlíš, že se mýlíš nebo nenastal vhodný čas na rozhovor. Může použít frázi jako “zase začínáš” a distancuje se emocionálně. Nehledá hlubší propojení ve vztahu.


Fáze 3: Ponižující a opouštějící chování

V této fázi narcista začne ponižovat a degradovat partnera. Mohou ho urážet, ponižovat nebo vyhrožovat ukončením vztahu. Toto chování přesahuje pouhé emoční oddělení a stává se degradací a odmítnutím. Je to pro partnera velmi bolestivé.


Proč to narcisté dělají?

Důvodem pro tyto fáze vztahu s narcisty může být fakt, že vy jako partner požadujete více, než je narcista ochoten poskytnout. Narcista preferuje emočně nepropojený vztah, bez emocionálních výzev.


Nechce se zapojit do růstu a rozvoje vztahu založeného na důvěře, otevřenosti a zranitelnosti. Cítí se dobře ve své nadřazenosti a podřazenosti, což znamená absence emočně otevřeného partnerství.


Narcista potřebuje “narcistický zdroj”, tedy lidi, kteří ho pochvalují a povzbuzují jeho ego. To mu poskytuje vzrušení a drama a pomáhá mu uniknout od neuzdravených emočních ran z minulosti.


Ty jako partner si pro něj stala nudnou a emocionálně náročnou. Narušíš jeho komfortní stav ve kterém není ochoten růst nebo se změnit ke zdravější a lepší verzi sebe sama. Proto si tě musí emočně zavrhovat.

Share:


Získejte informace o plánovaných akcích a novinkyNaše podcasty na YouTube @evolucevztahu

...