Back
Co když narcista ví, že mi už víme, že je narcista
15 Oct 2023
author
Miroslav Sázovský

Co když narcista ví, že mi už víme, že je narcista

Spousta lidí se mě na konzultacích ptá: Vědí narcisté, že jsou narcističtí? A jak moc jsou si vědomi své nejistoty?


Pravda je, že si mnoho narcistů uvědomuje své chování, i když často ne přímo nebo plně. Vzpomeňte si na koncept spirály studu. Narcističtí lidé nejsou zmatení v pravém slova smyslu; rozpoznávají důsledky svého jednání.


Jsou svědky reakcí okolí na své chování, ale často si jej ospravedlňují nebo racionalizují. Jejich impulzivita a pocit nadřazenosti jim často brání v samorefleksi. Ale v hlubině svého vědomí cítí, že něco není v pořádku.


Pokud se ocitnou v terapii, mohou připustit své chyby a nezvládnutí. Možná by řekli: "Proč mě lidé nemohou nechat říkat to, co cítím? Proč mě soudí za mé chování?"


S rostoucím pochopením narcismu z vaší strany však může narcista reagovat defenzivně, protože se cítí ohrožen.


Jakmile prohlédnete hru narcisty, může se jeho chování ještě zhoršit. Jejich potřeba kontrolovat se stává stále naléhavější. Narcistický vztah je především o kontrole, a jakmile tento kontrolní narativ začne upadat, mohou se stát ještě agresivnějšími.


Z hlediska narcisty je svět proti nim. Cítí, že je souzen, nepochopen a nedoceněn. Jakmile začnete tento svět vidět jasněji, mohou se snažit vás ještě více manipulovat.


Otázka zní: Je možné udržet vztah s narcistou, aniž byste byli pořád na nožích? Bohužel, pokud narcista odmítá uznat a řešit své problémy, může být nejlepší si uvědomit realitu situace a přemýšlet o svých možnostech. Pokud jste v takovém vztahu, důležité je dbát na své vlastní pohodlí a bezpečí.

Share:


Získejte informace o plánovaných akcích a novinkyNaše podcasty na YouTube @evolucevztahu

...