Back
Nezdravé pouto mezi narcistou a obětí
14 Jun 2024
author
Miroslav Sázovský

Nezdravé pouto mezi narcistou a obětí

V naší komunitě Noční můry narcistů pravidelně odpovídáme s mou ženou Evčou na dotazy. Tento týden mě zaujali dva, na které zde najdete odpověď:


Vzniká mezi obětí a narcistou až nezdravé pouto?

Ano, mezi obětí a narcistou často vzniká nezdravé pouto, známé jako "traumatické pouto" nebo "trauma bonding." Tento typ vazby se vyznačuje silným emocionálním poutem, které vzniká během opakovaných cyklů zneužívání a následného usmiřování. Oběť často:


1) Přehnaně vyžaduje názor narcisty: Oběť může začít záviset na názoru narcisty, protože narcista často manipuluje obětí k tomu, aby věřila, že její vlastní rozhodnutí a názory jsou méněcenné nebo nesprávné.


2) Chce být v co nejužším kontaktu: Narcista může vytvářet situace, kde oběť cítí, že potřebuje být neustále v blízkosti narcisty, aby získala jeho schválení nebo se vyhnula trestu.


3) Má pocit, že je bez narcisty ztracená: Tento pocit může být výsledkem dlouhodobé manipulace, kde narcista podkopává sebevědomí oběti a vytváří dojem, že narcista je jediný, kdo oběti rozumí nebo kdo ji může "zachránit."


Může být narcista narcistou pouze ve vztahu třeba k jedné osobě a s ostatními mít třeba zdravý vztah?

Ano, narcista může projevovat své narcistické rysy primárně ve vztahu k jedné osobě, zatímco s ostatními může mít na první pohled zdravé nebo dokonce přívětivé vztahy. To je částečně důvod, proč je narcistická osobnost tak těžko rozpoznatelná pro ostatní. Ve vztahu s nadřízeným se narcista často snaží získat přízeň a uznání, takže se může chovat velmi profesionálně a přátelsky. Tento rozdíl v chování je součástí jejich manipulačních technik, kde se snaží udržet si kontrolu nad určitými vztahy a současně si budovat pozitivní image před jinými lidmi.


Narcisté jsou schopni velmi dobře skrývat své pravé já a přizpůsobovat své chování podle toho, s kým právě jednají, což činí jejich odhalení ještě složitější.


Share:


Získejte informace o plánovaných akcích a novinkyNaše podcasty na YouTube @evolucevztahu

...