Back
Hoovering: Manipulativní taktika, která vás vtáhne zpět do toxického vztahu
16 May 2024
author
Miroslav Sázovský

Hoovering: Manipulativní taktika, která vás vtáhne zpět do toxického vztahu

Manipulativní chování v vztazích může mít různé podoby a jednou z nich je tzv. "hoovering". Tento termín označuje taktiky, které manipulátor používá ve snaze znovu získat kontrolu a moc nad svým partnerem. V tomto článku se podrobně podíváme na to, co hoovering obnáší, jaké jsou jeho projevy a jak se proti němu bránit.Co je to hoovering?

Hoovering je název pro manipulativní techniky, jejichž cílem je přimět druhého člověka, aby se vrátil do nezdravého vztahu. Název je odvozen od známé značky vysavačů Hoover, protože manipulátor se snaží svou oběť doslova "vysát" zpět k sobě.


Projevy hooveringu


  1. Love bombing. Love bombing je technika, kdy manipulátor zahrnuje svou oběť přehnaným množstvím lásky, pozornosti a lichotek. Snaží se tím vyvolat pocit závislosti a připoutání.
  2. Vyvolávání pocitů viny. Manipulátor se snaží ve své oběti vyvolat pocity viny, aby ji přiměl k návratu. Může například tvrdit, že se bez ní nedokáže obejít nebo že je za rozchod zodpovědná ona.
  3. Hraní na city. Manipulátor se často snaží hrát na city své oběti. Může předstírat, že se změnil, slibovat nápravu nebo vyhrožovat sebepoškozením, pokud se k němu oběť nevrátí.
  4. Využívání strachu. Strach je silný emocionální nástroj, který manipulátoři rádi využívají. Mohou vyhrožovat zveřejněním citlivých informací, fyzickým násilím nebo ztrátou přátel či rodiny.


Jak se bránit proti hooveringu?


  1. Rozpoznejte manipulativní chování. Prvním krokem k obraně proti hooveringu je jeho včasné rozpoznání. Pokud víte, jaké taktiky manipulátor používá, budete lépe připraveni se jim bránit.
  2. Stanovte si hranice. Je důležité stanovit si jasné hranice a trvat na jejich dodržování. Nenechte se vtáhnout zpět do toxického vztahu pod záminkou falešných slibů a lichotek.
  3. Pečujte o sebe. Zaměřte se na své vlastní potřeby a duševní zdraví. Věnujte se aktivitám, které vás naplňují, trávíte čas s přáteli a rodinou a pracujte na budování zdravého sebevědomí.
  4. Vyhledejte podporu. Nebojte se vyhledat pomoc a podporu, pokud se potýkáte s manipulativním chováním. Může to být terapeut, poradce nebo důvěryhodný přítel, který vám pomůže situaci zvládnout.


Hoovering je nebezpečná manipulativní technika, která může mít vážné dopady na duševní zdraví a pohodu oběti. Je důležité umět toto chování rozpoznat a nastavit si jasné hranice. Pamatujte, že nikdo nemá právo vás kontrolovat nebo manipulovat. Pokud se ve svém vztahu setkáváte s hooveringem, nebojte se vyhledat pomoc a podporu. Pouze tak můžete vybudovat zdravé a naplňující vztahy založené na vzájemné úctě a důvěře.


Share:


Získejte informace o plánovaných akcích a novinkyNaše podcasty na YouTube @evolucevztahu

...