Back
Jak vysvětlit malému dítěti, že tatínek je narcista a maminka z toho neumí odejít?
9 Oct 2023
author
Miroslav Sázovský

Jak vysvětlit malému dítěti, že tatínek je narcista a maminka z toho neumí odejít?

"Někteří lidé, jako je tatínek, jsou jako kouzelníci s kouzelným hůlkou. Umí dělat věci tak, aby se ostatní cítili speciálně a důležitě, ale pak mohou také použít svou hůlku, aby je udělali smutnými nebo zraněnými. Maminka se někdy cítí, jako by potřebovala tatínkovu kouzelnou hůlku, aby se cítila šťastně, i když ví, že to může být pro ni špatné."

Vysvětlení


"Někteří lidé, jako je tatínek, jsou jako kouzelníci s kouzelným hůlkou."
Tímto je myšleno, že někteří lidé (v tomto případě tatínek) mají schopnost ovlivnit pocity a nálady ostatních lidí, podobně jako kouzelník může s hůlkou kouzlit.

"Umí dělat věci tak, aby se ostatní cítili speciálně a důležitě, ale pak mohou také použít svou hůlku, aby je udělali smutnými nebo zraněnými."
Tímto je řečeno, že tento "kouzelník" (tatínek) může někdy dělat věci, které dělají ostatní šťastnými a cítí se díky němu speciálně. Ale stejně tak může svou "moc" (chování, slova) použít k tomu, aby ublížil nebo zranil ostatní.

"Maminka se někdy cítí, jako by potřebovala tatínkovu kouzelnou hůlku, aby se cítila šťastně, i když ví, že to může být pro ni špatné."
Zde je myšleno, že maminka může být závislá na tomto "kouzelném" chování tatínka. Cítí, že potřebuje jeho pozornost a "kouzla" k tomu, aby se cítila šťastně, i když v hloubi duše ví, že tento vztah může být pro ni škodlivý.

Tato metafora je zjednodušeným způsobem, jak vysvětlit dítěti, proč se jeho maminka stále vrací k tatínkovi, i když to může být pro ni špatné. Je to pokus o vysvětlení složitého a bolestivého vzoru chování v termínech, které by mohlo dítě lépe pochopit.Share:


Získejte informace o plánovaných akcích a novinkyNaše podcasty na YouTube @evolucevztahu

...