Back
Pět důvodů, proč se po rozchodu s narcistickým partnerem vyhýbat přátelství
6 May 2024
author
Miroslav Sázovský

Pět důvodů, proč se po rozchodu s narcistickým partnerem vyhýbat přátelství

Prožít rozchod s narcistickým partnerem může být obzvlášť náročné. I když se vám podaří odtrhnout od toxického vztahu, je tu stále riziko, že se s vámi váš ex bude chtít "přátelit". Je však důležité si uvědomit, že přátelství s narcissistou může být ve skutečnosti škodlivé pro vaše duševní zdraví a pohodu.

Pět důvodů, proč se po rozchodu s narcistickým partnerem vyhýbat přátelství:


1) Potřeba zásoby: Narcisté neustále vyžadují pozornost a obdiv od druhých, které nazývají "zásoba". I po rozchodu se vás váš ex může snažit udržovat v kontaktu, aby z vás čerpal tuto zásobu. To může znamenat neustálé telefonáty, zprávy nebo dokonce nečekané návštěvy. Udržování přátelství s narcistickým partnerem mu tak umožňuje nadále vás ovládat a využívat.


2) Kontrola: Narcisté se snaží ovládat všechny aspekty svého života, včetně svých bývalých partnerů. Přátelství s nimi jim může sloužit jako nástroj k tomu, aby věděli, co se děje ve vašem životě, s kým se stýkáte a co děláte. Snaží se tak udržovat nad vámi kontrolu i po rozchodu.


3) Sociální póza: Narcisté si cení image úspěšných a oblíbených lidí. Udržování přátelství s vámi jim může sloužit k tomu, aby tuto image udrželi a prezentovali se v co nejlepším světle před svými přáteli a rodinou. I když vás ve skutečnosti nerespektují a neváží si vás, pro ně je důležité, abyste v jejich očích a očích druhých vypadali jako "trofej".


4) Možnost návratu: Někteří narcisté nikdy nepřijmou rozchod jako definitivní konec a tajně doufají v návrat do vztahu. Udržování přátelství s vámi jim umožňuje udržovat naději a v případě, že se rozhodnou, snadno se do vašeho života vrátit. To pro vás může být velice matoucí a frustrující, zvlášť pokud se již snažíte jít dál.


5) Důležitost hranic a sebeochrany: Je důležité chránit své hranice a dávat si pozor na to, co je pro vás dobré. Pokud se po rozchodu s narcistickým partnerem necítíte komfortně, když s ním udržujete kontakt, je to naprosto v pořádku. Nenechte se tlačit do přátelství, které vám škodí a brání vám v uzdravení.


Nemusíte na to být sama.


Mnoho lidí prožilo zkušenost s narcistickým partnerem a existuje mnoho zdrojů, které vám pomohou se s tím vyrovnat a jít dál. Neváhejte se obrátit na specialistu na narcismus, psychologa, terapeuta nebo podpornou skupinu, kde vám pomohou s nastavením hranic a ochranou vašeho duševního zdraví.


Přepis videa


Proč se s vámi narcista chce zůstat jako kamarád i po rozchodu? Ať rozchod může být sebevíc drsný. Tak narcista přichází s možností být přátelé a bude říkat: „Víš, to mě tak mrzí, když to bylo tak skvělé, jako přátelé jsme si přece vždycky rozuměli.“ No pozor na to, otevřete si deníček a podívejte se na jednu věc, jak vypadá skutečné přátelství. Já vám v tomhle videu řeknu pár důvodů, proč narcista s vámi pravděpodobně chce zůstat jako kamarád. A říkám to z toho důvodu, abyste se tomu vyvarovali. Nedělejte to. Jednou z prvních věcí je tu nejdůležitější: Proč s vámi chce zůstat kamarád, je neustálý přísun pozornosti a obdivu, kterému se říká vlastně ta narcistická zásoba. Vy jste mu to dosud dávali.


No tak sakra, jako přijít o tohle je pro něj šílené. Bývalí partneři jim totiž slouží jako zdroj této zásoby. I když už spolu nejsou ve vztahu, mohou si k vám neustále chodit pro tu narcistickou zásobu. Mohou se snažit udržet si kontakt, aby s vámi mohli být ve spojení, kdy si s vámi neustále hrají a vědí o tom, co dělají, kde jste a pořád si rýpou do toho, jaká byste mohla být a kdo byste mohli být. A pak zase vidíte se mnou, že byste se mohla mít líp. Na druhou stranu, až začnou mít nový vztah, vlastně budou chtít, abyste byla u toho. Abyste trpěla a mohla jim poskytovat tu narcistickou zásobu, jak vidí, že trpíte tím, že on má novou, mladší, krásnější ženu třeba. Takže vás chtějí vedle sebe z jednoho důvodu, a to je to, abyste jim furt doplňovali ty zásoby narcistické, které potřebují.


Druhý důvod je kontrola. Narcisté prostě mají neskutečnou potřebu mít kontrolu nad vámi. Vědět, co děláte, kde jste, kolik máte, s kým jste byli, co děláte a tak dál. Takže narcisté rádi ovládají své okolí a mohou se snažit zůstat s vámi v kontaktu, aby vás mohli sledovat a kontrolovat. Mohou chtít vědět, co děláte, s kým se stýkáte, jestli jste náhodou šťastní, což neexistuje, vy jste byli šťastní bez nich, protože štěstí určují oni, ne vy. No a tím pádem vlastně chtějí s vámi být kamarádi. Aby prostě mohli pracovat na tom, že pořád vědí, co děláte, kde jste, s kým jste, jak jste. Mít obrovskou kontrolu.


A pokud s nimi kamarádi nechcete být, tak pravděpodobně tu kontrolu začnou dělat skrze někoho jiného, kdy se najednou budou chtít skamarádit. Nepochopitelně. Skamarádit se všemi vašimi přáteli, se kterými se doposud nebavili a klidně o nich mluvili ošklivě. A najednou zjistíte, že vaše nejlepší kamarádka, kamarád říká: „Jééé, on mě, tvůj bývalý, pozval se podívat na jeho luxusní auto, pozval mě k němu na grillovačku. Jo, tak ty jsi celou dobu vždycky říkala, že bychom se mohli vidět, tak jako nevadí ti to, jo?“ A budete překvapení, budete říkat: „To snad není možné.“ Třetí důvod, proč narcisti s vámi pravděpodobně budou chtít být kamarádi, je jakási sociální pouť. Narcisti se totiž často snaží prezentovat se jako dokonalí lidé a udržovat si takovou tu image úspěšného a oblíbeného člověka. No, tím pádem vlastně nemůžou na venek chodit a říkat: „No, bývalka, no, o tu nemám zájem. To je hnus, to já nechci ani vidět.“


To by vlastně ostatní vyděšilo. Oni chtějí, aby navenek vypadali jako oblíbení, úžasný, takový ty hodný, milý, že to vy jste se chtěla rozejít, no jo, ale když jste chtěla, tak on je v pohodě, jo, on si, hol, prostě je to peklo, on trpí, ale, ale prostě vás respektuje a tak dále. Tak přesně tohle je ta sociální pouza, kterou navenek představují, jenže vy zažíváte úplně něco jinýho. Kámara s tým zbývalým partnerem jim totiž umožňuje v očích okolí vypadat lépe. A zakrývat to, co vám dělají. Protože, vemte si, že oni navenek vypadají dokonale tím, díky tomu, že s vámi se přáteli a mluví o vás krásně. Vy jste byla jejich nejlepší žena, co kdy měly, sice už má další dvě milenky. Podváděl vás celou dobu a šikanoval.


Ale to nikdo vlastně neví. On když s máma je kamarád a teď jim vypráví nějaké věci a vy se najednou zobrazíte spolu a on se k vám chová kamarádsky a všichni to vidí a říkají, to je borec. To je úžasný. A jak on má sociální pózu. Takže probrali jsme tři věci. Jedna věc je potřeba, aby měl tu narcistickou zásobu. Pořád ho můžete vyživovat. Druhá věc je, že chce mít nad vámi kontrol.


On musí mít nad všem kontrol. Pokud ji nemá, tak šílí, tak to zjišťuje přes všechny možné věci. Odposlechy, klidně, přátelé, všechny se všema chce kamarádit, aby zjistili, jak na tom jste, co děláte. A pak třetí věc je, že vlastně chtějí mít jakousi sociální pouzu navenek. To je právě to, aby jim to fungovalo, aby mohli získávat nový a nový své zásoby. No a čtvrtá věc, poslední v tomhle videu, je možnost jakéhosi návratu. Někteří narcisté mohou doufat, že se k vám vrátí. Zůstávají v kontaktu, aby si udrželi otevřené dveře a měli možnost vás oslovit, když budou chtít, a hlavně v době, až jim ta nová zásoba nebude chtít dát ty zásoby.


Až jim ta nová oběť přestane dávat, tak on se chce vrátit k vám, že vy jste mu pravděpodobně dávala toho mnohem více ještě. Takže tohle je jedna z věcí, které narci s tebou velmi rádi dělají. Se naznačují tu možnost toho návratu, toho být zase spolu. A my to zase krásně, teď víš, jak to umíme, jenom když se trošku zpamatuješ, srovnáš. Možná bys mohla začít pracovat před tím vám, když vždycky říkala, nepracuji, prosím tě, nemusíš, máme peněz dost. Kdybys pracovala, tak možná by to bylo lepší, a vy si říkáte, tyjo, co já mám dělat vlastně? Děď to, on má pravdu, děď to tak bylo. Ne, skočte na to. Tohle je právě to, proč mámy chce být furt dál kamarád, aby vás mohl dál oblbovat.


Prostě nedělejte to. Je důležité si uvědomit, že přátelství s narcistickým partnerem, ex-partnerem, nemusí být vždy dobrý nápad. Tyhle lidé se často nezmění a jejich chování Vás může nadále zraňovat, ublišovat vám a týrat vám. A co víc, vy se díky tomu nebudete moc rozvinout ani nový vztah. Protože 10 nový člověk ucítí, jak jste nějakým způsobem zaháčkovaná s bývalým partnerem, jako nějak pofiderně kamarádsky, kdy on se začne plés až do toho nového vztahu klidně vašeho a říká, ty jo, my jsme jenom kámoši, pojď, já tě seznámím, já vím, jaká je, závidím ti, že s ní můžeš být a tak. A 10 chlap jako nepochop, neuvěří hned na začátku, jo. Takže tohle jsou věci, které vás můžou velmi vrátit zpátko, anebo dlouho udržovat v jakési bažině. To je tý narcistický manipulace.


Než se rozhodnete, jestli s ním chcete zůstat přáteli, zvažte nasledující tři věci, které vám chci doporučit. Jste si skutečně jistý přátelstvím? Je to skutečná možnost přátelství, nebo je to další forma manipulace? Proč to je si zotázku? Chce se mnou manipulovat, nebo chce přátelství? Jak oznám vlastně přátelství? Víte, jedna věc přátelství je jasná. 10 člověk se zajímá o váš zájem, co zajímá vás, co máte ráda. Vyslechne si vás, naslouchá vám. Ne, že to je o něm, ne, že všechno přetočí na sebe a ukáže vám, jak on je skvělej a úžasnej a všechno možný. Ne, přátelství je o tom, že skutečně se zajímá o to, co váš zajímá. Možná si si uvědomte, s narcistou jste pravděpodobně nikdy neměli tu možnost, aby se zajímal o to, co vás zajímá, protože vy jste se musela zajímat o to, co jeho zajímá, a upřednil jste ho na ty jeho zájmy před těmi svými. Druhá věc.


Jste ochotná snášet jeho chování v případě negativních důsledků, následků toho, co on bude dělat? Jste to ochotný znova a znova podstupovat? Počtejte se na otázku. Chci to? Chci to? Potřebuju to v životě. Třetí a ta nejzásadnější otázka a slyšíte ji všude a budete ji slyšet pořád všude a já myslím, že všichni by to měli slyšet ve svých stazích, je dokážeš si jasně stanovit hranice, ochránit si je, aby nemohl mít 10 narcista toxický vliv na tvůj současný život, Ať už je jakýkoliv. Umíš to. Dokážeš vlastně mít pevnou, stabilní hranici. Zdravou. Ne přehnaně tvrdou, né porezní, děravou, ale zdravou hranici. Kdy ti nebude narcista už ubližovat.


Jedna důležitá věc a to řeknu z naší praxe. Běžně trvá tak roka půl, než dokážete mít takovýhle zdravý hranice. A téměř tři doky, než se člověk uzdraví z narcistického zneužívání. Takže to řeknu jednoduše. Jestli uvažujete být kamarádi s narcistickým partnerem bývalým, tak počkejte roka půl a pak teprve začněte. Dokud nedokážete se vypořádat, uzdravit, vyléčit z toho narcistického zneužívání, tělo přeprogramovat, těch chemikálie v tom těle přeprogramovat a nenecháte si pomoc někým, kdo s vámi na tom bude pracovat. Vaše tělo si to samo nechce předělat, takže potřebujete někoho, kdo vám s tím pomůže, tak nebuďte s nimi žádný kamarádi. Pokud si nejste jistý, promluvte si s nějakým odborníkem, dejte si s námi se v čelnu, se mnou konzultaci nebo nějaký jiný terapeuti, experti na toxické vztahy, na narcismus, který vám můžou pomoci se zorientovat a udělat lepší rozhodnutí nejen pro sebe, ale I pro zbytek vaší rodiny, protože pokud nadále budete součástí toxického narcistického vztahu a bude vám to ubližovat, tak ničíte svoje zdraví, ničíte svůj vztah a vztahy se svým okolím, protože to nejde.


Nejde přijít, být naštvaný, zničenej, zmanipulovaný narcistou a přijít do novýho prostředí a tam se tvářit, jakože se ještě před deseti minutama, před půl hodinou, hodinou nic nestalo. Ta vaše energie je z vás cítit. A poznáte ji kolem sebe. Pamatujte si jednu důležitou věc. Vaše zdraví a pohoda jsou to nejdůležitější, co máte.

Share:


Získejte informace o plánovaných akcích a novinkyNaše podcasty na YouTube @evolucevztahu

...