Back
Jak přemýšlet o narcistickém rodiči
18 Nov 2023
author
Miroslav Sázovský

Jak přemýšlet o narcistickém rodiči

Návod o 11 krocích, který vám pomůže rozpoznat a zvládnout problémy spojené s narcistickými rodiči:


 1. Uvědomte si, že jste byli okradeni: Pokud jste vyrůstali s narcistickým rodičem, měli jste odepřenou základní potřebu dětství – bezpodmínečnou lásku a akceptaci. Toto uvědomění může vyvolat smutek a zlost.
 2. Přijetí je jen dočasné řešení: Některé dny může být obtížné přijmout realitu narcistických rodičů. Je důležité poslouchat své pocity a učinit opatření, která jsou pro vás nejlepší, jako je například minimalizace kontaktu.
 3. Přestaňte si lhát: Jako dítě vystavené gaslightingu se můžete naučit pochybovat o sobě. Je důležité zastavit sebe-manipulaci a akceptovat svou pravdu.
 4. Přijměte, že to není vaše chyba: Narcismus vašeho rodiče není důsledkem vašeho chování. Narodili jste se do této situace a nejste zodpovědní za jejich toxické chování.
 5. Zpochybněte "oběti" vašich rodičů: Často se lidé snaží racionalizovat chování narcistických rodičů tím, že si připomínají jejich "oběti". Je důležité si uvědomit, že základní péče není obětí, ale základní povinností rodiče.
 6. Mír může nastat až po jejich smrti: Smrt narcistického rodiče může být pro mnohé spojena s úlevou, ačkoli to může být provázeno i pocity viny. Je důležité vyhledat odbornou pomoc pro zpracování těchto složitých emocí.
 7. Odstraňte enablery ve vaší rodině: Narcisté často fungují díky podpoře rodinných členů, kteří jejich chování umožňují. Je důležité se vzdálit od těchto lidí a vytvořit si zdravější prostředí.
 8. Rozhodněte se mezi žádným kontaktem a šedým kamenem: Zatímco někteří lidé volí úplné přerušení kontaktu s narcistickým rodičem, pro jiné může být efektivnější metoda "šedý kámen", což znamená minimalizovat emocionální reakce a kontakt.
 9. Nevyhýbejte se jejich minulosti jako omluvě: Mnozí lidé se snaží ospravedlnit chování svých narcistických rodičů tím, že se zaměřují na jejich těžké životní okolnosti. Je důležité si uvědomit, že mnoho lidí s těžkými zkušenostmi se nestane narcisty.
 10. Nepropadněte 'co kdyby' myšlenkám: Zaměření na to, co by mohlo být, kdyby věci byly jiné, může být neplodné a zpomalit váš proces uzdravení.
 11. Přijměte, že se váš rodič nezmění: Narcistické vzorce chování se obvykle nemění. Je důležité přijmout tuto realitu, abyste se mohli pohnout dál a vytvořit si zdravější život.


V každém z těchto kroků je klíčové najít podporu a porozumění, ať už prostřednictvím terapie, podpůrných skupin, nebo důvěryhodných přátel a rodiny.

Share:


Získejte informace o plánovaných akcích a novinkyNaše podcasty na YouTube @evolucevztahu

...